13 Şubat 2020

Süperegomuz çocukluk yıllarında nasıl şekillenir

Freud’un psikanalitik kişilik teorisine göre, süperego, ebeveynlerimizden ve toplumumuzdan edindiğimiz içsel ideallerden oluşan kişilik bileşenidir.


Süperego , kimliğin dürtülerini bastırmaya çalışır ve egonun gerçekçi olmaktan ziyade ahlaki davranmasını sağlamaya çalışır .Ruhsal yapımızın bize, çevremizin yasakladıklarını gösteren bölümüdür. Daha açık anlamı ile düşünce ve davranışlarımızın toplumsal, ahlaki değerlere uygunluğunu değerlendiren ve yapıp yapmayacağımıza karar veren bölümdür.

Süperego Ne Zaman Gelişir?


Freud’un psikoseksüel gelişim teorisinde süperego, kişiliğin gelişmesinin son bileşenidir. Kimlik, doğuştan gelen, kişiliğin temel, ilkel kısmıdır. Daha sonra, ego bir çocuğun hayatının ilk üç yılında gelişmeye başlar. Son olarak, süperego beş yaş civarında ortaya çıkmaya başlar.

Süperego’nun oluşumuna katkıda bulunan idealler sadece ebeveynlerimizden öğrendiğimiz ahlak ve değerleri değil, aynı zamanda toplumdan ve içinde yaşadığımız kültürden edindiğimiz doğru ve yanlış fikirlerini de içerir.

Süperego’nun Hedefleri


Birincil eylemi, kimliğin yanlış veya sosyal olarak kabul edilemez olduğu düşünülen her türlü dürtü veya arzusunu bastırmaktır. Ayrıca egoyu gerçekçi olmak yerine ahlaki olarak hareket etmeye zorlar. Son olarak, süperego gerçeği hesaba katmadan ahlaki mükemmellik için çabalar.

Superego aynı zamanda üç bilinç seviyesinde de mevcuttur. Bu nedenle, bazen neden böyle hissettiğimizi tam olarak anlamadan suçluluk yaşayabiliriz. Kimliğini cezalandırmak veya bastırmak için bilinçsizce hareket ederse, suçluluk duygusu ile sonuçlanabilir ve neden bu şekilde hissettiğimizi gerçek bir şekilde anlayamayız.
Bizden, anne-babamızın bize davrandığı gibi davranmamızı ister. Yani anne ve babamızın bizi yetiştirirken uyguladıkları yöntem, erişkin yaşamımızda da bizim tutum ve davranışlarımızı belirler. Eğer uygunsuz davranışları düzeltirken aşırı tepki göstermişlerse süperegomuz katı ve cezalandırıcı yönde gelişecektir.


Sonuç olarak çocukluk yıllarında nasıl şekillenirse, erişkin yaşamımızdaki davranışlarımız da buna paralel gelişecektir. Anne-baba olarak görevimiz, temel bakım sağlamanın yanında çocuğumuza doğru davranışlar sergileyerek, doğru kişiler yetiştirmek olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:   Burnout bir hastalık mıdır?

Comments

Kamil Zehra

Sonuç olarak çocukluk yıllarında nasıl şekillenirse, erişkin yaşamımızdaki davranışlarımız da buna paralel gelişecektir.

tr8912

Superego aynı zamanda üç bilinç seviyesinde de mevcuttur. Bu nedenle, bazen neden böyle hissettiğimizi tam olarak anlamadan suçluluk yaşayabiliriz.

Bir cevap yazın