11 Şubat 2022

Satıcıların Üstünüzdeki Akıl Oyunları

Bir şey satın alırken veya siz bir şeyler satmaya çalışırken mutlaka aklınızda olması gereken algı yönetimi kuralları,

sevgili dostlar, zorlu piyasa şartlarında satış yapmanız gereken bir mesleğiniz varsa veya alış veriş yaparken kötü niyetli bir satışçının taktiklerinden korunmak istiyorsanız kullanılan algı yönetimi ve ikna tekniklerini bilmenizde fayda var. sizinle tam on adet basit ve etkili teknik paylaşacağım.

teknik 1 : ödüllendirme etkisi

“bugün satın alırsanız yüzde on beş indirim alabilirsiniz” (satın alma eylemi indirim ödülüyle desteklenir ama ödül sadece o gün geçerlidir)

teknik 2 : cezalandırma etkisi

“bugün saat 18.00’e kadar sipariş vermediğiniz takdirde yüzde on beş indirim fırsatını kaybedeceksiniz”

teknik 3 : gizli bilgi avantajı etkisi

“ben sizin yerinizde olsam bugün bu ürünü alırım çünkü firmamız kasada özel bir indirim çeki verecek ama sadece özel müşterilere haber verildi. sizi sevdiğim için bu özel bilgiyi sizinle paylaşıyorum. karar sizin.”

teknik 4: gizli bilgi korkusu etkisi

“benden duymuş olmayın ama bu gece yarısı tüm ürünlere yüzde otuz zam gelecek. merkezden talimat geldi bu gece yansıtacağız. ben olsam bu ürünü alır evime öyle giderim.”

teknik 5: samimiyet etkisi

“gelin bir kahvemizi için, yılbaşı sepetimizden de verelim. kahvemizi içerken size ufak bir ürün sunumu da yaparız. bir şeyler almak zorunda değilsiniz kesinlikle”

teknik 6: geçmiş iyilikler etkisi

“biliyorsunuz size bu ürün hakkında özel bir fiyat verdik ve sadece size özel bir teklif hazırladık. ekibimiz sizin siparişiniz için 2 hafta çalıştı. geçmişte ödemeler konusunda da yapıcı tutumumuzu biliyorsunuz. bu seneki satın almanızı da bizden yaparsınız gerçekten seviniriz.”

teknik 7: hayal kurdurarak beyni güdüleme etkisi.

“bu evi satın aldığınızı bir düşünün. mükemmel manzaralı salonda içeceğiniz kahveleri. ferah mutfakta geçireceğiniz zamanları ve yaz aylarında güzel bahçenizde yapacağınız mangalları. parayı düşünmeyin sadece hayal edin ve bana ne hissettiğinizi söyleyin.”

İlginizi Çekebilir:   Sizi hiç benzemediğiniz birine benzettikleri oldu mu?

teknik 8: özel hissettiren sıfatlar verme etkisi

“sizin gibi eğitimli, rasyonel ve kariyerli bir insanın bu otomobili alırken tereddüt etmemesi gerekir. örneğin sizin özelliklerinize sahip olmayan müşterilere bu arabayı göstermiyoruz bile. benim anladığım kadarıyla bu araç sanki sizi yansıtıyor. ama yine de siz bilirsiniz.”

teknik 9: iyilik isteme etkisi

“bu ürünü satın almakla sadece bir ürün satın almış olmayacaksınız çünkü her satışın yüzde beşi otomatik olarak sokak hayvanlarını koruma derneğine bağışlanıyor. bana konuşmanızın başında hayatınızın neşesi kedi ve köpeğinizden bahsetmiştiniz. biliyorsunuz onlar kadar şanslı olmayan canlar var sokaklarda. ama tabi başka yerden de alabilirsiniz sizin kararınız.”

teknik 10: aile baskısı tekniği

“bu ev için tam beş teklif var. bir saat içinde bana kararınızı bildirmeniz lazım. ama ilk gelişinizde eşiniz evi çok beğenmişti. çocuklarda bahçedeki salıncaklara bayılmıştı. aşırı düşünmekten bu evi kaçırıp ailenize döndüğünüz zaman “evi ne yazık ki başkası aldı” cümlesini kurduğunuz zaman yüzlerinin ne hal alacağını tahmin ediyorsanız o şekilde karar verin. bunu söylüyorum çünkü ailenizi çok beğendim üzülmelerini istemem.”

kısa ve basit örnekler verdim, umarım faydalı olur

ek olarak bu tür konular ilginizi çekiyorsa benzer bilgiler içeren videolarımın bulunduğu bir youtube kanalım var. günde bir video bile izleseniz oldukça yararlı olacaktır. yakın zamanda oraya çok ilginç bazı teknikleri yüklemeyi düşünüyorum. buyurunuz linki: Aydın Serdar Kuru