6 Şubat 2020

Depresyonla Mücadelede Amacınızı Bulmak Neden Önemli?

Ruh haliniz en düşük seviyedeyken, birinin sizi sevdiğini veya sizi önemsediğini düşünmek bile zordur. Herkes tarafından fark edilmediğinizi hissediyorsunuz. Birisinin sizi yanınızda bulundurmak istediğini düşünmek bile zor ve hatta herkes için bir yük gibi hissedebilirsiniz.

Gerçekte, yaşamda değer ve anlamınız var. Herkes kusurludur ve herkes hata yapar. Ancak hepimiz, kusurların değere değer vermediğini anlamalıyız. Hiç kimsenin sahip olmadığı ve sizi benzersiz bir değer kılan müthiş yetenekleriniz var.

Hayatınız önemlidir ve hangi yeteneklere sahip olduğunuzu anlamaya başladığınızda, değerinizi görmeye başlarsınız. Yetenekleriniz, potansiyeliniz ve yapmak istediğiniz şeyler hakkında keşfedilecek çok şey var, ancak sizi durdurmak için korkuya izin verin.

Ne için yaratıldığınızı anladıktan sonra, düşük öz-değer düşünceleri kaybolmaya başlayabilir. Hayatınızın başkalarını etkilediğini görebilecek ve varlığınızın değerli olduğundan veya değerinizi sorguladığından şüphe duyabileceksiniz.

Amacınızı bulmak neden önemlidir:

Değerini Bul
İnsanlar hayatınızdan olumlu olarak etkilendiklerinde ve onlara verdiğiniz, yaptığınız veya söylediklerinizden derinden etkilendiklerinde sizi teşvik eder. İçimizde sahip olduğumuz sevgiyi ve tutkuyu başkalarına verebildiğimizde, başkaları üzerinde büyük bir etki yaratır. Ve bu bize gerçekten ne kadar takdir edildiğimizi ve ne kadar paha biçilmez olduğumuzu gösteriyor. Kendiniz hakkında düşünme şeklinizi değiştirmeye, niyetlendiğinizi düşündüğünüz şeyi yaşamaya başladığınızda değişecektir. Yakında değerinizin olduğunu anlayacaksınız.

Diğerlerine Odaklan
Bazen kendi yaşam mücadelelerimize ve sorunlarımıza o kadar sarılmış olabiliriz ki, başkalarının varlığını unuturuz. O kadar merkezcil olmaya başlıyoruz çünkü meselelerimizi dünyanın etrafında döndüğü şeyler gibi hissediyoruz. Zor bir gün geçirdiğimizde ya da hayal kırıklıklarıyla dolu bir gün geçirdiğimizde dünya durmuş gibi görünebilir. Tüm hayatlarımız hayal kırıklıklarıyla dolu gibi hissedebilir. Sorunlarıyla başkalarına yardım etmekle ve zor bir gün geçirenleri teşvik etmekle meşgul olduğumuzda, sorunlarımız korkunç görünmüyor.

İlginizi Çekebilir:   Psikolog-Danışan İlişkileri Hakkında Gerçekler

Yaşam Hakkında Bilgi Edinin
Diğer insanların hayattaki deneyimlerini öğrenmek için bir fırsat elde etmek de hayatımızdaki sorunları daha küçük hissetmemize yardımcı olur. Bazen korkunç yaşam deneyimleri yaşayan ve başka kimseyle ilişki kuramayan tek kişi olduğumuzu düşünüyoruz. Diğer insanların hayatlarını ve hikayelerini duymak için geri adım atmamız gerekebilir. Yapmak için doğduğunuz her şeyi yaparken, diğer insanların yaşamlarını ve zor yaşam mücadeleleriyle nasıl başa çıktıklarını öğrenebilirsiniz. Kendi hayatlarımızda bize yardımcı olabilecek başka birinden bilgi ve bilgelik kazanabilirsiniz.

Deneyim Teşviki
Hepimizin cesaretlendirilmesi gerekir. Aslında, çoğu insanın depresyonda olmasının nedeninin cesaret eksikliğinden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Herkes onaylanmak ve yeterince iyi olduklarını veya memnuniyetle karşılandıklarını söylemek ister. Çalışırken başkalarına yardım edebilmek bu konuda yardımcı olacaktır. İçinizden gelerek onlara verdiğiniz tutku ve sevgi nedeniyle başkalarından gelen takdir ve sevgiyi hissedeceksiniz. Mutlu olduğunuzda ve yaptığınız şeyden keyif aldığınızda, insanlar bunu hissediyor. Verdiğiniz aynı sevinç, başkaları aracılığıyla size geri dönecektir. Asla bilemezsiniz, kötü bir gün geçirdiğinizde, teşvik ettiğiniz ve sevdiğiniz aynı insanlar (veya rastgele insanlar), bir anda beklediğinizde size yardımcı olmak için gelecektir.

Amacınızı Nasıl Bulabilirsiniz?
En çok tutkulu olduğun şey nedir? Boş zamanlarında neler yapmaktan zevk alırsın? Ne için doğal bir yeteneğin var? Bu sorular hayatınızın anlamını bulma yolculuğunuzda size yardımcı olabilir. Ne olmayı amaçladığınızı öğrenmek için en çok sevdiğiniz şeyleri düşünmeye başlayın. Hangi beceri ve yeteneklere sahip olduğunuzu düşünün. Sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza sizin hakkınızda neyi düşündüklerini sorun. Ne yapmak için yaratıldığınızı öğrenmeye başlamak için becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı yazın.

Siz veya tanıdığınız biri depresyonla savaşıyorsa , yalnız olmadığınızı bilin. Siz veya sevdikleriniz için tedavi seçenekleri, destek toplulukları ve kaynaklar mevcuttur. yasemin L. Bennett

Bir cevap yazın