25 Ocak 2021

Bu havalar sizi de depresyona sokabilir!

Bu havalar sizi de depresyona sokabilir

Fazla yemek yeme, kilo artışı, enerji kaybı ve aşırı uyku… Uzmanlar uyarıyor: Bu belirtiler mevsimsel depresyonun başlangıcı olabilir.

Depresyonun pek çok sebebinin ve türünün olduğuna değinen Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Ceylan, özellikle sonbahardan kışa geçilen dönemlerde ışığa bağlı etkenlerle duygu durum bozuklukları yaşandığını söyledi.

Prof. Dr. Ceylan, “İlk defa 1984 yılında Seasonal Affective Disorder-SAD olarak ortaya atılan mevsimsel duygu durum bozukluğu mevsime bağlı depresif duygu değişikliklerini tanımlamaktadır. 1987 yılından günümüze DSM tanı sisteminde yerini almış olan SAD günümüzde klinik pratiğinde genellikle fototerapi yöntemiyle tedavi edilmektedir” dedi.

HER İKİ KİŞİDEN BİRİ DEPRESYONA GİRİYOR!

Depresyon görülme oranının yüksek olduğunu ve her iki kişiden birinin depresyona girdiğini belirten Ceylan,” Alkol ve madde kullananların, stresli ortamlarda yaşayanların, parçalanmış ailelerde büyüyen çocukların, aile yükü bulunan kişilerin, daha önceden depresyon geçirmiş kişilerin depresyona yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Toksik maddelerden uzak durmak, düzenli ve öngörülebilir bir yaşam tarzının içinde bulunmak, depresyona karşı korunmada yapılabileceklerin başında geliyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir:   Yalan çocukluktan itibaren nasıl öğreniliyor?

Bir cevap yazın